JBT U-17 SCRATCH subdivision

(scroll below for U17 subdivision history!)

Most regular-season JBT singles events feature a separate “title match” between the two highest 5-game pinfall totals of bowlers age 16 & under as of 8-1-22,  regardless of the division you’re bowling the main tournament in!

Each Conference will have its own U-17 Invitational, simultaneous with the regular Invitational, with $200 to the winner!

U-17 winners and top U-17 point scorers will compete at the 2023 Touring Players Championship for the 2022-23 JBT U-17 All-Conference Bowler of the Year title!

Click on each Conference's stats at the 'Statistics' section of the website to check your U17 points!

Scroll below for previous seasons

2022-23   U-17 winners:

event

winner

Tucson Harper Schmidt
Tucson Harper Schmidt
Riverside Bud Sicard
Riverside Harry Davis
Crown Tyler Close
Crown Jaxson Garton
Suncoast Sebastain Huffman
Suncoast Katelyn Abigania
Mira Mesa Elias O'Hollaren
Mira Mesa Brandon Rother
Via Linda Cameron Sager
Via Linda Katelyn Abigania
Kingpins Beaverton Liam Hardman
Kingpins PDX Bud Sicard
YNMO Avery Domaguin
Kyrene Nathan Tidball
Keystone Justin Erickson
Forest Elias O'Hollaren
Cerbat Tyler Castronova
Cerbat Daryus Alo
Desert Open Harper Schmidt
Secoma Jake Sale
Secoma Duke Knudsen

 

 

 

2021-22   U-17 winners:

event

winner

TPC Cesar Padilla
Pac NW Invite Bud Sicard
Paradise Bud Sicard
AZ  Invite Cesar Padilla
Mojave Invite Cesar Padilla
Suncoast Josh Abigania
So Cal Invite Elias O'Hollaren
Winnetka Jacee Correa
Mountain Invite Harper Schmidt
Silva Lanes Jaxson Garton
Cactus Bowl Daryus Alo
Cactus Bowl Cesar Padilla
West Covina Elias O'Hollaren
West Covina Sebastian Huffman
Rainbow Mac Kaurin
Whitewood Gerilynn Delegarito
Whitewood Kamryn Kelsey
Mesa East Cesar Padilla
Mesa East Cesar Padilla
Sam's Town Sebastian Huffman
Sam's Town Katelyn Abigania
Sunset Tyler Close
Sunset Lucas Finley
Parkway Josh Abigania
Surf Prestin Frazee
West Seattle Mac Kaurin
West Seattle Liam Hardman
Strike Zone Cesar Padilla
Strike Zone Cesar Padilla
Union Hills Cesar Padilla
Bowlero Glendale Brockton Scotford
Evergreen  Charlie Simperman
Evergreen Kenji London
Strike Gold John Green
Strike Gold Kendall Bollea
Canyon Elias O'Hollaren
Canyon Lndsay Greim
Riverside Bud Sicard
Riverside Colt Jance
Laughlin Seth Stovall
Laughlin Tyler Castronova
Mira Mesa Elias O'Hollaren
Mira Mesa Josh Abigania
Tenpins John Green
Bowlium Sebastian Huffman
Sams Town Daryus Alo
Bowlero Tucson Mackenzie Paige
Bowlero Tucson Tayler Clark
Riverside Mac Kaurin
Riverside Liam Hardman
Crown Lucas Finley
Suncoast Tyler Castronova
Suncoast Daryus Alo
Mira Mesa Avery Domaguin
Mira Mesa Harper Schmidt
Via Linda Josh Abigania
Via Linda Josh Abigania
Kingpins Danny Chalmers
Kingpins Liam Hardman
Tenpins Harper Schmidt
Keystone JP Griffin
Forest Ernesto Reynoso
Cerbat Cesar Padilla
Cerbat Jason Gootzeit
Secoma Bud Sicard
Secoma Bud Sicard
Desert Open Cesar Padilla

 

 

2020-21   U-17 winners:

event

winner

TPC Bud Sicard
SW Invite Josh Abigania
Cerbat Nathan Tidball
PNW Invite Ashton Yamasaki
Triangle Bud Sicard
CA Invite Elias O'Hollaren
Bowlium Daniel Hong
Riverside Bud Sicard
Mountain Invite Jordan Womble
Tenpins Kloey Kielich
Cal Bowl Sebastian Huffman
Cal Bowl Daniel Hong
Strike Zone Avery Domaguin
Mira Mesa Kendall Bollea
Mira Mesa Stephen Abkin
Firebird Bud Sicard
Western Jordan Womble
Whitewood Madison Holman
Via Linda Cesar Padilla
Via Linda Cesar Padilla
Hiline Colt Jance
South Point Cesar Padilla
South Point Daniel Hong
Narrows 4 Bud Sicard
Narrows 3 Mac Kaurin
Narrows 2 Liam Hardman
Narrows 1 Duke Knudsen
Let It Roll Sebastian Huffman
Let It Roll Cesar Padilla
Canyon Elias O'Hollaren
Glenfair Daniel Hong
Glenfair Cesar Padilla
Bowlero Mesa Daniel Hong
Canyon Elias O'Hollaren
Cerbat Mackenzie Hammer
Cerbat Sebastian Huffman
Narrows Kenji London
Narrows Duke Knudsen
Mesa East Cesar Padilla
Mesa East Elias O'Hollaren
South Plains Aiden Ruiz-Jimenez
South Plains Kloey Kielich
Bolwero Glendale Elias O'Hollaren
Bowlero Glendale Sebastian Huffman
Oasis Daunte Uribarri
Oasis Daunte Uribarri
Oregon Trail Ashton Yamasaki

Starlite

Cesar Padilla

Desert Open

Cesar Padilla

 

 

2019-20   U-17 winners:

event

winner

TPC

Hunter Mayes

Moj Invite

Zach Greim

Strike Zone

Sebastian Huffman

AZ Invite

Hunter Mayes

Let It Roll

Elias O'Hollaren

NM-TX Invite

Gerilynn Delegarito

Western

John Green

Mesa East

 Cesar Padilla

Mesa East

Gavin Holter

Paradise

Bid Sicard

Cal

Zach Greim

Cal

Elias O'Hollaren

Cerbat

Zach Greim

Strike Gold

Daunte Uribarri

Cerbat

Dawson Reese

Strike Gold

Daunte Uribarri

Firebird

Liam Hardman

Firebird

Ashton Yamasaki

Canyon

Kyler Orosco

Canyon

Solomon Salama

Desert Sky

Hunter Mayes

Desert Sky

Hunter Mayes

Surf

Zach Greim

Surf

Zach Greim

Evergreen

Duke Knudsen

NM T of C

John Green

Bowlero Mesa

Sebastian Huffman

Bowlium

Zach Greim

Holiday

 Gerilynn Delegarito

Sam's Town

Gael Egana

Best In West

Solomon Salama

Mira Mesa

Louis Luna

Mira Mesa

Zach Greim

Santa Fe

Dawson Reese

Santa Fe

Zach Greim

Spare Time

Ashton Yamasaki

Spare Time

Ashton Yamasaki

McRay

Marco Flores

McRay

Marco Flores

Keystone

Solomon Salama

Keystone

Gael Egana

Kellogg

Andrew Martin

Milwaukie

Mac Kaurin

YNMO

Justin Weddige

Starlite

Hunter Mayes

Starlite

Hayden Hull

Parkway

Solomon Salama

Kearny Mesa

Elias O'Hollaren

Oasis

Justin Weddige

Bowl El Paso

Victoria Cruz

Secoma

Liam Hardman

Secoma

Ashton Yamasaki

Desert Open

Solomon Salama

 

2018-19 U-17 winners:

event winner
CA Invite Zach Greim
Bowlium Elias O'Hollaren
Pac NW Invite Ashton Yamasaki
Triangle Tyler Coates
Eastmont Brian DeLuisa-Anderson
Let It Roll Solomon Salama
Eastmont Brian DeLuisa-Anderson
Eastmont Brian DeLuisa-Anderson
NM-TX Invite Dante Uribarri
Silva Yarelis Alvarez
Winnetka Solomon Salama
Winnetka Zach Greim
Mojave Invite Zach Greim
Texas Station TJ Rock
Strike Gold Yarelis Alvarez
Strike Gold Josh Williams
BZ Glendale Josh Williams
BZ Glendale AJ Imperial
Firebird Tyler Coates
Firebird Payton Edwards
Victor TJ Rock
Victor Solomon Salama
Holiday Robin Prioleau
Holiday Josh Williams
Evergreen John Malone
Evergreen John Malone
Mira Mesa Gael Egana
Mira Mesa Elias O'Hollaren
Cerbat Josh Williams
Cerbat Brock Bivins
Bowl El Paso Will Davis
Bowl El Paso Yarelis Alvarez
Palos Verdes Garrett Lee
Cal Solomon Salama
McRay Hunter Mayes
McRay Brock Bivins
Narrows Bud Sicard
Canyon Kyler Orosco
Canyon Daniel Hong
Wildfire Zach Greim
Wildfire Zach Greim
Surf Solomon Salama
Surf Zach Greim
Rainbow Tyler Coates
Rainbow Andrew Martin
Alumni Deo Benard
Glenfair Hunter Mayes
Texas Station Zach Greim
Bowlium Solomon Salama
Best In West Hunter Mayes
Silva Deo Benard
Parkway Solomon Salama
Mira Mesa Gael Egana
Paradise Bradley Baltazar
Suncoast Zach Greim
Narrows Brian DeLuisa-Anderson
Suncoast Solomon Salama
Mesa Hunter Mayes
Mesa Brock Bivins
South Plains Yarelis Alvarez
South Plains Deo Benard
Keystone Solomon Salama
Forest Zach Greim
YNMO Deo Benard
Kingpins Hunter Bower
Kingpins Ashton Yamasaki
KMB Garrett Lee
KMB Deo Benard
Starlite Deo Benard
Starlite Marco Flores
Acme Ashton Yamasaki
Secoma Cosmo Castellano

 

 

2017-18 U-17 winners:

TPC Andrew Guba
So Cal Invite Marquan Rivers
Mira Mesa Jordan Bronson
PNW Invite Tyler Coates
Narrows Hunter Bower
AZ Invite Brock Bivins
Moj Invite Skyler McGowan
South Point TJ Rock
Cal Solomon Salama
Cal Solomon Salama
NM Invite Deo Benard
Silva Deo Benard
Triangle Isaac Mailkoff
Triangle Ashton Yamasaki
Cerbat Andrew Guba
Cerbat Solomon Salama
Pojoaque Will Davis
Pojoaque Deo Benard
Winnetka Solomon Salama
Winnetka Solomon Salama
Paradise John Malone
Tower Jacob Frazier
Suncoast Solomon Salama
Suncoast Cameron Criss
Glenfair Kevin Van Gordon
Glenfair Brock Bivins
Parkway Marco Flores
Aztec Israel Ramirez
Evergreen Tyler Coates
Evergreen Preston Craig
10pin Alley Deo Benard
10pin Alley Logan Cain
Union Hills Matthew Garrett
Let It Roll Clifford Robbins
Isleta Deo Benard
Isleta Donius Jeffries
Victor Allison Azvedo
Victor Solomon Salama
Antelope Clifford Robbins
Antelope Solomon Salama
Whitewood David Jepsen
Whitewood David Jepsen
Firebird Brian DeLuisa-Anderson
Firebird Brian DeLuisa-Anderson
Canyon Louis Luna
Canyon Kevin Banaag
Wildfire Andrew Guba
Wildfire TJ Rock
Golden Pin Matthew Garrett
Golden Pin Dawson Reese
Surf Nolan Am-Khong
Surf Kevin Banaag
Deer Valley Joshua Molloy
Texas Station Crystalene Pineda
Bowlium Solomon Salama
Desert Sky Cesar Padilla
Desert Sky Gavin Holter
Sams Town Solomon Salama
Sams Town Solomon Salama
Mira Mesa Solomon Salama
Kearny Mesa Richard Paul III
Nob Hill Hunter Bower
Nob Hill Ethen Maxwell
Best In West Deo Benard
Bowl El Paso Mariano Paez
Bowl El Paso Kallista Fritts
Red Rock Skyler McGowan
Red Rock Sebastian Huffman
Keystone Gael Egana
Keystone Ryan Howieson
Kingpins Brian DeLuisa-Anderson
Kingpins Ashton Yamasaki
Starlite Solomon Salama
Starlite Solomon Salama
Holiday Donius Jeffries
Holiday Deo Benard
Acme Bradley Baltazar
Secoma Jacob Frazier

 

 

2016-17 U-17 winners:

CA Invite Solomon Salama
Cal Solomon Salama
NW Invite Tommie McNeal
Triangle Jake Mullen
AZ Invite Kevin Lu
NM Invite Lauren Jaramillo
SIlva Aileen Linares
Premier Solomon Salama
Aztec Matthew Carpenter
Cerbat Cerell Cardines
Cerbat Dominic Olivares
Isleta Toby Cdebaca
Isleta Lauren Jaramillo
Winnetka Solomon Salama
Winnetka Kaylee Am-Khong
Milwaukie Jerry Jennings
MIlwaukie Tommie McNeal
McRay Joshua Molloy
McRay Clifford Robbins
Whitewood Daniel Hall
Whitewood Nathan Nguyen
Suncoast Cerell Cardines
Cliff Castle Cristian Roque
Cliff Castle Kevin Lu
Narrows Jerry Jennings
Bowlero Makana Wong
Pojoaque Daniel Hall
Pojoaque Daniel Hall
Victor Solomon Salama
Victor Cerell Cardines
Glenfair Mathew Adragna
Glenfair Kevin Van Gordon
Spin Alley Jake Mullen
Spin Alley Jacob Frazier
Canyon Solomon Salama
Canyon Richard Paul III
Golden Pin Cristian Roque
Golden Pin Matthew Garrett
Firebird Tommie McNeal
Firebird Tommie McNeal
Holiday Nathan Nguyen
Strike Zone Kyle Wilson
Strike Zone Cerell Cardines
Surf Trevor Thompson
Surf Solomon Salama
Christown Christian Caron
Bowlium Solomon Salama
Best In West Cristian Roque
Texas Cerell Cardines
Texas Brendan Lindsey
Starlight Daniel Hall
Starlight Jacob Marquis
Spare Time Tommie McNeal
Spare Time Johnny Leggett
Sam's Town Cerell Cardines
Sam's Town Cerell Cardines
Kearny Mesa Julian Zavala
Mira Mesa Trevor Thompson
Uptown Mathew Adragna
Peoria Cristian Roque
South Plains Daniel Hall
South Plains Daniel Hall
Red Rock Shawn Seng Jr
Red Rock Cerell Cardines
Kingpins Jake Mullen
Kingpins Tyger Miller
Keystone Jeff Rodda
Keystone David Schneider
Starlite Jerod Walker
Starlite Jerod Walker
Holiday Brandyn MacPhee
Holiday Daniel Hall
Acme Tommie McNeal
Secoma Makana Wong